Strona główna/Działalność/Projekty Unijne/Krajowy Plan Odbudowy/

Koncert „Kilar spotyka Straussa” - Śląska Orkiestra Symfoniczna „Sinfonia Silesia”

Piątek, 13 lutego 2026 r., wcale nie był pechowy. Bo jak można mówić o pechu, gdy w Domu Kultury na Witosa rozbrzmiewała muzyka

Tego dnia odbył się koncert „Kilar spotyka Straussa” w wykonaniu Śląskiej Orkiestry Symfonicznej „Sinfonia Silesia”. To był wieczór, w którym muzyka filmowa i emocje poprowadziły publiczność prze bardzo różne światy.

Sala wypełniła się po brzegi, a ze sceny popłynęły dźwięki utworów Wojciecha Kilara oraz melodie wiedeńskiego króla walca - Johanna Straussa II. Solistkami koncertu były członkinie orkiestry: Emilia Miemiec, Marta Janus, Martyna Lipiec oraz Zofia Gościniak, które z ogromną wrażliwością nadały utworom indywidualny charakter. Całość poprowadził niezastąpiony maestro Bogusław Jan Bemben. Pod jego batutą muzyka wybrzmiała z rozmachem, elegancją i filmową dramaturgią.

Koncert został zrealizowany w duchu odpowiedzialności ekologicznej: z ograniczeniem zbędnego transportu, minimalnym zużyciem materiałów promocyjnych i wykorzystaniem lokalnej przestrzeni. O ekologii mówiliśmy też ze sceny.

Koncert miał formułę hybrydową – część publiczności była obecna z nami na Sali, a część mogła uczestniczyć w transmisji na żywo. Takie rozwiązanie wspierało nasze ekologiczne podejście do projektu.
Jeśli przegapiliście ten występ, możecie zobaczyć jego transmisję pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=f_XqC71XV58&list=PLRkVI5WCrs6WdBthMqFFhsdj1jlnGqA8j&index=2&t=36s

Relacja z tego wydarzenia: 

Bieżąca podstrona przekierowuje do zewnętrznego serwisu. Jeżeli nie otworzył się on w nowym oknie skorzystaj z linku: https://www.facebook.com/slaska.orkiestra.symfoniczna/posts/pfbid0ZDetzR2HxPqg2bfS31mTJV34AgbCrktZketgy9MPEP4qNjjy3PA7H2X6KqDnzeDKl.

Dziękujemy publiczności za tak liczną obecność i niezwykle życzliwe reakcje. To dla nas ogromna radość widzieć, że muzyka symfoniczna trafia do coraz szerszego grona odbiorców – zarówno na miejscu, jak i przed ekranami.

logotypy KPOPrzedsięwzięcie "Live&Lokalnie. Cykl koncertów w trzech dzielnicach" realizowane w ramach Inwestycji A2.5.1 Programu wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju, realizowanej w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Dofinansowano w ramach rządowego programu Krajowego Planu Odbudowy. Sfinansowane przez Unię Europejską w ramach NextGenerationEU. #kpodlakultury #mdkkoszutka #dkwitosa #dkdąb #domkultury #koncert #KorzyściDlaCiebie #NextGenerationEU #FunduszeUE

do góry